VYJÁDŘENÍ K PŘEDEPSANÝM PLAVKÁM

VYJÁDŘENÍ K ZÁKAZU POUŽÍVÁNÍ PLÁŽOVÝCH PLAVEK NA KRYTÉM BAZÉNĚ ORLOVÁ

V některých případech se na nás obracejí návštěvníci krytého bazénu v Orlové s dotazem „proč nemohou použít plážové plavky, tzv.bermudy“?

Odpověď na tuto otázku máme jednoznačnou. Koupání v plážových plavkách je jakýmsi módním trendem, který se k nám jako mnoho věci dostal zejména z Ameriky, popřípadě je lidé zahlédli ve filmech, při koupání na plážích. A tam také tyto plavky patří! Důvodů, proč tyto plavky na bazéně nejsou povoleny, je hned několik:

-          Tyto plavky vedou ke značnému vynášení vody z bazénových van, čímž dochází k velkému zanášení pochůzích ploch bazénovou vodou (zvýšené riziko uklouznutí a zranění), nemluvě o zvýšené spotřebě vody

-          Mnoho návštěvníků považuje za plavky i klasické bermudy pro běžné nošení s kapsami, zipy a dalšími ostrými předměty (zde dochází k riziku poškození nerezové vrstvy bazénové vany, tobogánu, či znečištění vody věcmi opomenutými v kapsách takových „plavek“, papírové kapesníky, cigarety apod.)

-          Lidé si ponechají pod plážovými plavkami spodní prádlo (porušení hygienických pravidel)

-          Lidé přijdou v bermudách, které nosí běžně i mimo prostory bazénu (zcela jistě by se nikomu nelíbila představa toho, že někdo nosí 14 dní bermudy, zejména v letním období, poté navštíví bazén a tyto si přijde na bazén tzv.vyprat.)

-          Lidé často poukazují na skutečnost, že jinde je to povoleno. Takovým lidem radím přečíst si provozní řád takového bazénu, kdy není výjimkou, že něco jiného je v provozním řádu, schváleném KHS a něco jiného je pak povoleno „na černo“ provozovatelem.

-          Je mnoho sportovních zařízení, kde jsou předepsané oděvy, obuv apod. Nikdo nediskutuje, pokud navštíví kupříkladu bowling a musí si zapůjčit speciální obuv (pouze jeden z příkladů)

-          Neochota použití klasických plavek nevychází z jejich menší užitné hodnoty, ale pouze ze zcela nesmyslného přesvědčení, že klasické plavky se již nenosí a „módní“ jsou jen ty plážové

Na krytém bazéně v Orlové je možné nosit klasické elastické plavky slipového typu nebo elastické plavky s krátkou nohavičkou, které vyrábějí všichni známí výrobci, jako Speedo, Adidas, Aréna atd.

Vše výše zmíněné je tedy možné shrnout do jediné věty. Povinnost používat pouze předepsané plavky je zde zavedena zejména z důvodů hygienických a provozních (ochrana zařízení).

Ostatně i zde je uveden velice zajímavý článek, který problematiku řeší a to dokonce tak, že bazén, který dříve plážové plavky povoloval, je nyní zakazuje:

http://www.bazenrk.cz/clanky/obecne/Problematika-panskych-plavek

Zpracoval: Petr Havlásek, vedoucí KB

Kromě provozu krytého bazénu zajišťuje SMO, městská akciová společnost Orlová také mnoho dalších činností, jako jsou provoz sportovních areálů, odpadové hospodářství, výroba a rozvod tepelné energie, údržbu místních komunikací...
jSMe Orlová
© 2017 Krytý bazén Orlová